Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Problemy ze stawami u psów

Dzisiaj omawiamy chorobę, która według publikowanych danych dotyczy około 20% populacji naszych kochanych czworonogów w tym około 45% psów ras dużych. Jest nią choroba stawów u psów w wieku podeszłym – osteoarthritis .

Problem związany z nią zazwyczaj dotyczy psów ras dużych, psów które odniosły kontuzję przez przeciążenie chrząstki stawowej, uszkodzenia zewnętrzne, a także zbyt szybko rosnących szczeniąt. W przypadku psów starszych problemem jest zwyrodnienie chrząstek stawowych poprzedzone ich uszkodzeniem w związku z wiekiem psa, nadwagą lub przetrenowaniem, może też występować z przyczyn genetycznych. Stan zapalny stawów może być również spowodowany zaburzeniami układu odpornościowego lub pojawieniem się w stawach czynników zakaźnych.

Do najpopularniejszych objawów zalicza się zauważalny spadek kondycji w tym niechęć do dłuższych spacerów, problemy ze schodzeniem i wchodzeniem po schodach, trudności z wstawaniem po wypoczynku, kulawizna.

Szybka reakcja ze strony właściciela może pomóc w poprawieniu komfortu i zmniejszyć cierpienia starzejącego się psa.

Natychmiast po zdiagnozowaniu choroby powinno się ograniczyć długość spacerów z psem, a w ich trakcie korzystać ze smyczy uniemożliwiając mu nadmierny wysiłek, zweryfikować czy aby przypadkiem nie ma nadwagi, ograniczyć wszystkie śliskie powierzchnie utrudniające mu chodzenie lub wstawanie. Pływanie wpływa korzystnie jednak powinno być konsultowane z weterynarzem.

Generalnie jest to choroba przewlekła i rozwija się bezobjawowo do chwili uszkodzenia błony maziowej stawów lub kości. Od tego momentu pies odczuwa pojawiający się u niego ból. Wyleczenie zwyrodniałych stawów jest niemożliwe. Skuteczna terapia łagodzi przebieg choroby, może też doprowadzić do zatrzymania jej rozwoju równocześnie ograniczając lub łagodząc ból.

Prowadzone leczenie ma za zadanie zwalczać ból oraz stan zapalny stawów. Zazwyczaj podawane są leki z grupy niesterydowych przeciwzapalnych. Uzupełniająco powinny być podawane preparaty chondroprotekcyjne popularnie nazywane preparatami na stawy. Dlatego warto stosować preparaty zawierające poniższe składniki.

Glukozamina – jako budulec chrząstki stawowej odpowiada za właściwe funkcjonowanie stawów, a w przypadku stanów zapalnych lub zaniku chrząstki stawowej odbudowuje ją. Powstrzymuje ona również proces degeneracji chrząstki stawowej, stymuluje syntezę kolagenu, zapobiega również odwapnieniu kości. U zdrowego psa jego organizm sam ją produkuje, jednak w przypadku starzejącego się psa, kontuzji lub stanu zapalnego, potrzebna jest pomoc w postaci preparatów tzw. suplementów.

Chondroityna – hamuje aktywność enzymów rozkładających chrząstkę, pobudza syntezę GAG ( glikozaminoglikany ) oraz kolagenu, odpowiada za modyfikację struktury chrząstki stawowej.

Glukozamina i chondroityna występują w postaci siarczanów, a po doustnym podaniu docierają do stawów. Siarka jest pomocna w zapewnieniu odpowiedniej struktury włókien kolagenowych.

Witamina C – jest niezbędnym składnikiem w procesie syntezy kolagenu, często łączona z selenem.

Kwas hialuronowy – działa żelująco na płyn maziowy, obniżając też stan zapalny oraz ograniczając ból stawów i kości.

Do popularnych preparatów należą m.in. ArthroMax , Cortaflex , AniFlexi , Bioarthrex , Synoquin .

Od kilku lat dostępne są również specjalistyczne karmy lecznicze zawierające niezbędne składniki odżywcze dla psów szybko rosnących.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł