Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Jak nagradzać psa

Czy warto motywować psa? Na to pytanie odpowiedź jest prosta, oczywiście, że tak. Zmotywowany pies o wiele szybciej się uczy, sprawniej wykonuje swoje zadania, rozwija przy tym także swoją psią inteligencję. Dlatego w życiu każdego psa bardzo ważne jest jego właściwe nagradzanie. Ma ono wzmacniać określone nawyki i zachowania, na których zależy człowiekowi.

Warto pamiętać, aby nagroda niezależnie od swojej formy została praktycznie natychmiast przekazana psu, po właściwym wykonaniu przez niego polecenia. Natomiast jeżeli będziecie zwlekać z daniem psu nagrody, to nie będzie on wiedział za co właściwie ją dostał. Pisząc o formie nagrody, mamy na myśli różne jej rodzaje. Należą do nich przysmaki, zabawki, dotyk, pochwały słowne wraz z ich odpowiednią modulacją, spacery bądź zabawy, a w przypadku niektórych ras – kliker.

W całym programie nagradzania psa przygotujcie plan, kiedy i w jaki sposób będziecie to robić. Oczywiście najłatwiej trafić do psa przez jego żołądek, ale warto jednak znać i inne sposoby motywacji oraz opracować swój własny system nagród. Są też głosy, że dobrze jest stworzyć własną hierarchię nagród w postaci smakołyków, od podstawowych aż do topowych, za realizację wyjątkowych zadań (tzw. złote, srebrne i brązowe nagrody). Elementem wzbudzającym zainteresowanie psa, jest także sposób podania mu zdobytej nagrody. Smaczek możemy mu podać na dłoni, czy ziemi, ale też można podrzucić, aby go złapał w locie wykazując się refleksem.

W przypadku motywowania psa smakołykami warto stosować takie, które mu najbardziej smakują. Dlatego istotne jest, aby dostawał je tylko po wykonaniu określonego zadania, ponieważ pies nie może ich dostawać bez powodu. Jeżeli będzie je otrzymywać bez odpowiedniego wykonania zadania, to po co ma się wysilać, skoro i tak wcześniej czy później je dostanie. Smakołyki będące formą nagrody nie powinny być składnikiem jego podstawowego menu. Bywają też szkoleniowcy, którzy twierdzą, że należy wycofać karmienie miską, a zastąpić je smakołykami dawanymi podczas codziennego treningu.

Jeśli nagrodą w trakcie szkolenia mają być zabawki, to dobrze, aby były w kolorze dobrze widzianym przez psa, czyli żółtym lub niebieskim. Wiedzcie, że kolory zielony i czerwony pies widzi jako żółto-szary. Dlatego niech one będą dla niego w pełni widzialne, szczególnie gdy rzucacie mu je w ramach szkolenia z aportowania. Po powrocie z treningu zawsze je chowajcie, aby pies nie miał okazji się nimi  znudzić.

Wbrew różnym informacjom krążącym na ten temat, również dotyk jest nagrodą za dobrze wykonane polecenie. Jednak nie każde dotknięcie będzie tym nagradzającym. Jeżeli macie wiedzę, jaki dotyk i w jakich miejscach sprawia psu przyjemność, to wykorzystujcie ten atut podczas treningów. Zapoznajcie się z dostępnymi opracowaniami na ten temat, a z pewnością Wasza wiedza w tym zakresie znacznie się wzbogaci.

Pochwała słowna jest jedną z form nagradzania, jednak najpierw należy psa nagradzać bardziej materialnie. Z czasem, gdy pies zrozumie oczekiwania swojego opiekuna, można od czasu do czasu nagradzać go głosem o odpowiedniej modulacji. Aby ta metoda okazała się skuteczną niezbędna jest solidna praca z psem i nawiązanie z nim doskonałych relacji.

Kolejną formą nagrody jest zabawa, jednak nie każdy pies umie się bawić. Największy z tym problem mają psy pochodzące ze schronisk, psy źle socjalizowane oraz psy po traumatycznych przejściach. Wtedy przed człowiekiem postawione jest zadanie nauki zabawy. Nie jest ono łatwe, ale i nie jest niemożliwe do zrealizowania.

Kliker określono jako bodziec warunkowy lub uwarunkowane wzmocnienie. Nie jest on de facto nagrodą, ale podczas szkolenia w połączeniu z nagrodą wzmacnia psa w przekonaniu, że właściwie wykonał zadanie. Można też powiedzieć, że zapowiada nagrodę, czyli smakołyk. Istotne jest, aby był on podany w jak najkrótszym czasie od usłyszenia dźwięku klikera, tj. do 3 sekund.

Podsumowując można powiedzieć, że jako właściciele psów macie szeroki zakres możliwości nagradzania swoich pupili. To od Was zależy co i jak będziecie stosować. Warto zapoznać się ze wszystkimi metodami i potem dostosować do własnych potrzeb.

Na koniec pamiętajcie, aby smakołyki, którymi nagradzacie swoje psy, były małe i łatwe do połknięcia ponieważ zaaferowany szkoleniem pies często zamiast gryźć, w pośpiechu łyka otrzymaną przekąskę.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł