Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Agresja u psów

W świecie ludzi funkcjonuje powiedzenie, że nikt nie jest ideałem i z całą pewnością sprawdza się ono także w środowisku psów. W jednym z poprzednich wpisów omawialiśmy występujące u nich stany lękowe i ich przyczyny. Dziś postaramy się przedstawić rodzaje psiej agresji i jej źródła. W przypadku, gdy i Twój pies wykazuje agresję, konieczna będzie wizyta u behawiorysty. Pomoc specjalisty jest w takim wypadku niezbędna, ponieważ pomoże on ustalić jej przyczyny oraz wprowadzić środki zaradcze. Jak już wspomnieliśmy podstawowym zadaniem jest zdiagnozowanie przyczyn ogniska agresji. Nie ma jednolitej klasyfikacji psiej agresji, dlatego poniżej przygotowaliśmy własne zestawienie z podziałem na rodzaje agresji i genezę przyczynowości.

Agresja w stosunku do siebie samego powodująca samookaleczenia. Specjaliści twierdzą, że ma ona podłoże lękowe, w tym lęk separacyjny. Najczęściej zdarza się u osobników wziętych ze schroniska. Między innymi nieobecność domowników może doprowadzać do samookaleczania się psa przez obgryzanie ogona, łap czy też boków.

Agresja wobec innych psów np. zazdrość psa pochodzącego ze schroniska o względy swojego pana lub też strach przed powrotem do schronu. Innym powodem może być walka o względy samicy. Może się to zdarzyć także w hodowli psów i mieć miejsce pomiędzy niekastrowanymi samcami. Choć powielane są zdania, że kastracja łagodzi psy, jednak nie jest to prawdą. Innym powodem tego typu agresji może być walka o przywództwo w psim stadzie.

Agresja do innych gatunków zwierząt choćby kotów, owiec, koni itp. W przypadku niektórych ras może mieć podkład związany z instynktem łowieckim, wtedy ofiarami padają nawet okoliczne kury. Pies wychowywany od szczeniaka w domu, w którym mieszkają koty nie musi potwierdzać powiedzenia – jak pies z kotem. Właściwe wychowywanie i socjalizacja pozytywnie kształtują charakter psa.

Agresja w stosunku do domowników jest najpopularniejszym powodem, kiedy pies jest oddawany do schroniska. Analizy wskazują, że główną przyczyną tej agresji były błędy o podłożu wychowawczym. Problemy mogły się zacząć już we wczesnej młodości psiaka, jednak były lekceważone przez jego właścicieli liczących, że z wiekiem same przeminą. Zdarza się też agresja wykazywana tylko w stosunku do jednego domownika, ale ona najczęściej jest spowodowana złym traktowaniem psa we wcześniejszym okresie jego życia właśnie przez tę osobę. Innym powodem może być chęć przeskoczenia w hierarchii stada któregoś z domowników. Jeszcze innym przykładem jest agresja w stosunku do dzieci wywołana najczęściej przez nie same, gdyż krzywdziły czworonoga szarpiąc go za sierść, ogon czy uszy lub też okaleczając.

Agresja z zazdrości występuje, gdy pies jest zazdrosny o swojego właściciela, a obiektami ataku stają się wtedy bliscy oraz znajomi człowieka.

Agresja terytorialna u psa spowodowana jest silnym poczuciem przynależności do stada wraz z posiadanym przez nie terytorium. Natomiast każda obca osoba, czy też zwierzę pojawiające się np. przy płocie staje się potencjalnym wrogiem, według psa przejawiającego właśnie taki typ agresji.

Agresja wobec przedmiotów np. pojazdów, maszyn, urządzeń powodowana jest poczuciem zagrożenia. W takim przypadku pies nie dbając o własne bezpieczeństwo próbuje bronić swojego stada przed intruzem.

Agresja ze strachu jest powodowana przez sytuacje, w których pies czuje się zagrożony i nie widzi innego wyjścia (np. nie może uciec z miejsca zdarzenia), jak tylko wyładować agresję na sprawcy incydentu. Podobnie agresja na tle traumatycznym jest spowodowana traumatycznymi doświadczeniami i bólem zadawanym przez wcześniejszego opiekuna.

Agresja podczas posiłku zdarza się psom mającym trudne przejścia u poprzedniego właściciela, który psu ograniczał jedzenie lub zwyczajnie go głodził.

Do najpopularniejszych przyczyn agresji u psa należą:

 • strach,
 • zazdrość,
 • brak odpowiedniej socjalizacji,
 • doświadczenia z przeszłości np. jeśli pies pochodzi ze schroniska,
 • obrona własnej miski,
 • próba dominacji w stadzie,
 • popęd seksualny,
 • predyspozycje związane z rasą,
 • związana z bólem bądź choroba psa,
 • obrona przez sukę chroniącą swoje szczeniaki przed niebezpieczeństwem,
 • reakcja na występujące niespodziewane, a nerwowe sytuacje.

 

W przypadku, gdy Twój pies w danych sytuacjach wykazuje agresję powinieneś spróbować zaobserwować, co jest jej przyczyną. Gdy już zidentyfikujesz jej podłoże i będziesz wiedzieć, że wkrótce ponownie nastąpi, zacznij odwracać jego uwagę choćby poprzez próbę wspólnej zabawy. Innym sposobem może być nauka kilku podstawowych komend, dzięki którym pies nim nastąpi u niego wybuch agresji, zostanie powstrzymany dobrze mu znaną komendą. Jeśli widzisz, że sobie nie radzisz, jak najszybciej zgłoś się po pomoc do behawiorysty.

Jest jeszcze jeden typ agresji  tzw. agresja przemieszczona . Następuje ona w wyniku np. konfliktu pomiędzy dwoma osobnikami, w momencie gdy człowiek próbuje odseparować swojego psa, a wtedy sam może stać się obiektem agresji swojego pupila.

Uważamy, że pies powinien być wychowywany i socjalizowany od samego początku, kiedy tylko trafi w Twoje ręce. Pomoże to ustrzec się przed wieloma sytuacjami, które mogą przytrafić się w jego późniejszym życiu, a tylko właściwa reakcja pomoże się przed nimi ustrzec. Pamiętaj pies się sam nie wychowa, musisz mu w tym pomóc. Wyznaczaj psu granice, których przekraczać mu nie wolno, a Ty tego przestrzegaj.

 

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł