Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Żywienie psa

Odpowiednie żywienie psa jest częstym tematem poruszanym na różnych forach internetowych. Stąd też tam duża ilość opinii niejednokrotnie sprzecznych. Powodem jest fakt, że nie ma dwóch takich samych psów i do każdego z nich trzeba podejść indywidualnie. Inaczej musimy karmić psa mieszkającego w domu niż tego, który na co dzień przebywa w kojcu.

Z pewnością wiecie, że właściwe żywienie psa ma niebagatelne znaczenie na jego rozwój i dalsze życie. Dlatego ta problematyka nie powinna być Wam obca od momentu, kiedy pies, a może jeszcze szczeniak trafia do Waszego domu. Organizm psa podobnie jak ludzki organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju niezbędnych składników. Należą do nich: białka, tłuszcze, wapno, witaminy,  mikroelementy. Ich odpowiednie proporcje decydują o skuteczności prawidłowego odżywiania.

Już dawno dokonano umownej klasyfikacji psów, której miernikiem jest wielkość psa w jego dorosłym życiu. Zgodnie z tym podziałem mamy cztery grupy tj. psy ras małych , psy ras średnich ,  psy ras dużych oraz psy ras olbrzymich . Każda z nich cechuje się innym tempem wzrostu czworonoga. Psy ras małych kończą wzrost przed pierwszym rokiem życia, a psy ras średnich najczęściej zaraz po ukończeniu pierwszego roku życia. Natomiast psy ras duży rosną do około 15 miesiąca życia, a psy ras olbrzymich nawet do ukończenia drugiego roku. Wielkość psa ma oczywiście wpływ na jego budowę oraz fizjologię.

Szczeniaki po przyjeździe do nowego domu powinny być karmione trzy razy dziennie, aż do ukończenia 6 miesiąca życia. Później optymalnym rozwiązaniem stają się dwa posiłki tj. rano i wieczorem. Ważne jest, aby przygotowany posiłek był wysokostrawialny. Zbyt duże ilości podawanego pokarmu mogą być przyczyną zaburzeń w ich trawieniu, a efektem mogą być biegunki.

Pamiętajmy, że w podawanym posiłku zapotrzebowanie na odpowiednie składniki jest także uzależnione od aktywności psa i jego wysiłku fizycznego. Inna powinna być karma dla psa o niewielkiej aktywności fizycznej, a inna dla psa pracującego.

Warto podczas wizyt w gabinecie weterynaryjnym ważyć swojego psa, aby się upewnić, czy przygotowywane mu posiłki nie spowodowały nadwagi, co nie jest tak rzadkim zjawiskiem. Jeżeli podczas zabawy czy treningu nagradzacie swojego psa smakołykami, to pamiętajcie żeby przy najbliższym posiłku zmniejszyć jego rację o przybliżoną ilość uprzednio podanych smakołyków (oczywiście mówimy o przybliżonej kaloryczności).

Miejcie też na uwadze, żeby omijać produkty szkodliwe dla psów . Opisywaliśmy je już wcześniej.

Ewentualnym problemem w żywieniu psa bywają komplikacje zdrowotne jednak i na to jest sposób. Producenci karm m.in. Royal Canin oraz Specific wyszli naprzeciw psim konsumentom, którzy stoją przed koniecznością spożywania karm specjalistycznych. Jednak w przypadku, gdy niezbędne jest stosowanie karm specjalistycznych należy konsultować się z doświadczonym weterynarzem. Różnorodność i łatwy dostęp do karm dla psów daje duże możliwości ich właścicielom, a ewentualnym ograniczeniem staje się zasobność portfela.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł