Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Hipotermia

Zima jest okresem, kiedy psy narażone są na różne dolegliwości związane ze znacznie obniżoną  temperaturą otoczenia. Tak jak i ludzi mogą je dopadać przeziębienia, odmrożenia czy też hipotermia . Właśnie hipotermia jest stanem chorobowym wywoływanym niskim poziomem temperatury organizmu, mogącym wpływać na układ sercowo-naczyniowy , oddechowy czy odpornościowy psa . Narażone są na nią psy na każdym etapie swojego życia, zarówno szczenięta jak i psi seniorzy. Znaczenie i podatność na hipotermię ma także budowa psiego ciała jak i choroby w tym niedoczynność tarczycy .

Częstym powodem hipotermii jest długotrwałe przebywanie psa na dworze, w tym zbyt długi spacer na smyczy, czy też zimowa kąpiel w lodowatej wodzie. Jedzenie śniegu również powoduje  wychładzanie organizmu, dlatego przed spacerem podajcie psu wodę, aby później nie zastępował jej jedząc sobie śnieg. Jeżeli pies ma swoje legowisko tuż przy kaloryferze, to przenieście je w inne miejsce ponieważ przegrzanie jego ciała w domu, a następnie mocne schłodzenie po wyjściu na dwór działa niekorzystnie na jego zdrowie. Podstawowym objawem hipotermii są dreszcze, będące pierwszą oznaką wyziębienia oraz ospałość i apatia .

Hipotermię można podzielić na trzy stany, od łagodnej aż po zagrażającą życiu psa.

Łagodniejsza postać hipotermii występuje, gdy temperatura psa waha się pomiędzy 35 a 37 stopni, a jego ciało drży, a gdy go dotykasz jest zimny oraz śpiący. Na tym etapie wychłodzenia spowalnia się bicie jego serca oraz oddychanie.

Przy temperaturze pomiędzy 33 a 35 stopni następuje hipotermia umiarkowana. W takim stanie pies przestaje reagować na kontakt z człowiekiem, jego ciało staje się bezwładne. Konieczna jest wtedy pomoc weterynaryjna.

Jeśli temperatura ciała psa spadnie poniżej 33 stopni, to możemy już mówić o zagrożeniu życia psa. Organizm psa przestaje wytwarzać ciepło, a drżenie ustaje. W ciągu godziny traci on przytomność, przestają pracować organy i następuje zatrzymanie pracy serca oraz oddechu.

Jeżeli będziecie mieć kontakt z psem który uległ wychłodzeniu, to przenieście go do ciepłego i suchego pomieszczenia. Następnie nacierajcie ręcznikiem kolistymi ruchami, ponieważ z jednej strony wysuszycie jego sierść, a z drugiej pobudzicie krążenie krwi. Przykryjcie go kocem, wykorzystajcie też termofor, ale owinięty w ręcznik. Następnie skontaktujcie się z weterynarzem.

W żadnym wypadku nie można psa podgrzewać suszarką, czy zanurzać w gorącej wodzie. Szok termiczny może spowodować jeszcze większe szkody zamiast pomóc, a skutki mogą okazać się tragiczne.

W okresie zimowym warto zwiększyć kaloryczność pokarmów podawanych pupilowi, zwłaszcza mieszkającemu na dworze lub spędzającemu na świeżym powietrzu wiele godzin.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł