Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Pies i jego stany lękowe

Pies podobnie jak człowiek, może miewać stany lękowe. Można stwierdzić, że nie są one niczym nowym ,a  wpływ na nie mogą mieć różne bodźce. Według badań do najpopularniejszych z należą odgłosy burzy, huk petard, wystrzały z  broni palnej, inne zwierzęta i ich zachowanie a także niektóre osoby. Pies pobudzony i przestraszony jednym lub kilkoma bodźcami naraz, może w akcie paniki lub ucieczki  spowodować obrażenia swojego ciała bądź osoby lub osób znajdujących się w pobliżu.

Jednym z częstych stanów lękowych u psów jest strach przed burzą oraz wystrzałami petard i fajerwerków. Jeżeli to możliwe, pozamykajcie wtedy okna i drzwi prowadzące na zewnątrz, warto też opuścić rolety bądź zasłonić zasłony, włączyć głośniej niż zwykle telewizor lub radio. Postarajcie się zagłuszyć dźwięki dobiegające z dworu, jak gdyby nic się nie działo. Również w stosunku do swoich psów zachowujcie się normalnie. Nie starajcie się ich w żaden sposób uspokajać, pocieszać.

Zastanówcie się czy nie warto raz na kilka tygodni przygotowywać swojego psa na takie wydarzenie. Może raz na jakiś czas pozamykajcie i zasłońcie okna, włączcie głośną muzykę lub telewizor i zachowujcie się normalnie jak gdyby nigdy nic. Wasz pies widząc, że nic złego się nie dzieje, też będzie spokojny. A gdy nadejdzie czas na burze bądź sylwestrową noc, Wasz pies będzie zachowywać się tak, jak za każdym razem przy opuszczonych zasłonach czy głośnej telewizji.

Można też zdecydowanie wcześniej pomyśleć nad przygotowaniem odpowiedniej kryjówki dla psa. Może to być wygodne posłanie bądź klatka kennelowa.Na pomoc czworonogom przyszła też farmacja przygotowując różne środki przeciwlękowe oraz uspakajające. W tej sprawie należy zasięgnąć konsultacji u weterynarza. Warto podkreślić, że odpowiednio przygotowany pies będzie spokojniejszy i nie ucierpi na tym jego zdrowie.

Uważa się, że stany lękowe u psa mogą być powodowane lub umacniane niewłaściwym zachowaniem jego opiekuna. Jeżeli w przypadku burzy lub wystrzałów sylwestrowych pies staje się nerwowy, drży chowa się np. pod łóżko, w ciemny kąt lub do łazienki, a opiekun przychodzi go uspokajać, przytulać lub głaskać, to pies traktuje to jako nagrodę i w efekcie będzie jeszcze bardziej wzmacniał swoje zachowanie lękowe licząc na kolejne wsparcie ze strony człowieka.

Na koniec warto zauważyć, że nawet staranna socjalizacja psa jeszcze w czasie pobytu w hodowli , czyli do ukończenia 8 tygodnia życia, może nie przynieść spodziewanych efektów. Do tego czasu szczeniak może nie mieć kontaktu z burzą czy hukiem sylwestrowych petard. Dlatego odpowiedzialny opiekun powinien obserwować zachowania swojego pupila, gdy tylko pojawiają się opisane powyżej bodźce.  Brak szybkiej reakcji ze strony człowieka może doprowadzić do umacniania się stanów lękowych psa , a jego negatywne zachowania mogą przybierać na sile. Warto pomyśleć o kontakcie ze specjalistą. W sytuacji wymagającej fachowej pomocy poszukajcie pozytywnych opinii na temat behawiorystów znajdujących się w Waszej okolicy i umówcie się na spotkanie.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł