Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Profilaktyka u szczeniąt

Dzień, w którym odbierasz swojego szczeniaka od hodowcy jest z całą pewnością bardzo ekscytujący. Jednak nie trać głowy ponieważ może to mieć opłakane skutki. Przed odbiorem szczeniaczka podziel się z hodowcą wszystkimi nurtującymi Cię pytaniami. Prawdziwy z krwi i kości hodowca znajdzie wystarczająco dużo czasu, aby udzielić odpowiedzi i rozwiać wszelkie wątpliwości. Pytaj o odrobaczenia, szczepienia, zabezpieczanie przeciw insektom. Dobry hodowca, właściwie dbający o swoje stado ma sprawdzone metody i chętnie podzieli się swoją wiedzą.

Profilaktyka, bo o tym dziś piszemy jest niezwykle istotnym elementem ochrony szczeniaka. Dzięki regularnym wizytom można zapobiec wielu niepotrzebnym kłopotom oraz rozpoznać chorobę u psa jeszcze we wczesnym jej stadium.

Czy wiesz, że już podczas procesu zapłodnienia mogą zostać przeniesione pasożyty z ojca na potomstwo? Może być ono też zarażone w okresie płodowym poprzez łożysko ich matki. Dlatego istotne jest w miarę szybkie odrobaczenie. Powinno być ono przeprowadzone, gdy szczenięta mają 4 tygodnie.

Kolejne odrobaczenie należy wykonać około 6 tygodnia, ale na tydzień przed pierwszym szczepieniem.

Natomiast pierwsze szczepienie tzw. szczepienie wczesne powinno zostać wykonane, gdy szczeniak ma ok. 6-7 tygodni i jeszcze mieszka wraz z matką i rodzeństwem w hodowli. Stosowane jest ono przeciwko wirusom zakaźnym wywołującym choroby typu ( nosówka , parwowiroza ).

Następnie piesek trafi w Twoje ręce i od tej pory, musisz kontrolować i odpowiadać za właściwą i terminową profilaktykę. Do tego najlepszym i sprawdzonym rozwiązaniem jest prowadzenie książeczki zdrowia psa, do której weterynarz powinien wpisywać wszelkie szczepienia, odrobaczenia, zabiegi itp. Taką książeczkę musisz otrzymać od hodowcy w momencie odbioru szczeniaka. Powinny się w niej znajdować naklejki, wklejone przez weterynarza zawierające nazwę producenta szczepionki oraz czego one dotyczyły.

Pierwsze kroki po zakupie pieska powinieneś skierować do weterynarza. Tam szczeniak powinien mieć przebadany kał pod względem ewentualnych pasożytów, a w przypadku ich znalezienia musi zostać wprowadzone natychmiastowe leczenie. Do ukończenia pierwszego roku życia warto przeprowadzać odrobaczanie co 3 miesiące, jednak najlepiej za każdym razem najpierw przebadać kał, aby zastosować najwłaściwszy środek odrobaczający pod względem spektrum działania.

Odrobaczanie powinno być przeprowadzane na około tydzień przed szczepieniem.

Gdy piesek będzie miał 11 tygodni trzeba zastosować kolejne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym ( nosówka , parwowiroza  oraz na 2 nowe choroby tj. choroba Rubarta , kaszel kenelowy )

Około 4 tygodnie później należy wykonać ponowne szczepienia na wskazane powyżej już choroby, a także na 2 kolejne ( leptospiroza oraz wścieklizna ). Jedynym wymaganym prawnie szczepieniem jest to wykonywane przeciw wściekliźnie. Mówi o tym Ustawa o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt Art. 56 . Z tym, że pierwsze szczepienie musi nastąpić w ciągu 30 dni od ukończenia przez szczeniaka 3 miesiąca życia i nie rzadziej niż co 12 miesięcy od daty ostatniego szczepienia.

Warto pamiętać, że szczeniak nabywa odporność około 2 tygodnie po swoim zaszczepieniu, a bagatelizowanie terminowości odrobaczeń oraz pozostałych szczepień może szybko doprowadzić nie tylko do tragedii kończącej się śmiercią psa, ale również zarażeniem pasożytami członków rodziny. Konieczne jest też, aby zwracać uwagę na to, co pies bierze do pyska i zjada z ziemi podczas spacerów. Źródłem zarażenia mogą być owoce leżące na ziemi, dlatego należy koniecznie najpierw dobrze je umyć. Częstym źródłem zarażenia się pasożytami są odchody innych psów, po których właściciele nie posprzątali.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł