Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Psie sprawy

Spacer z psem należy do obowiązkowych, codziennych czynności każdego właściciela psa. Oczywiście Wasze kochane czworonogi, w jego trakcie poza typową rekreacją i zabawą muszą pozwolić sobie na krótkie chwile, podczas których załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. Można by rzec, o naturo złośliwa. Gdyby pies, tak jak człowiek robiłby to w domu, z pewnością by się naraził swojemu właścicielowi. I tu nasuwa się małe pytanie. Dlaczego właściciel psa dba o zachowanie czystości w domu, natomiast na dworze w większości przypadków ignoruje konieczność posprzątania fekaliów pozostawionych po swoim pupilu?

Czy sprzątanie po Waszych psach, daje poczucie wstydu i zmieszania? Sposób pełnienia opieki nad swoim zwierzęciem, świadczy o poziomie dojrzałości i odpowiedzialności ze strony jego opiekuna. Sprzątając po swoim psie, unika się także ryzyka otrzymania mandatu, gdyż większość gmin wprowadziła uchwały nakazujące sprzątanie w miejscach publicznych, odchodów pozostawionych przez nasze czworonogi. Ich wysokość jest różna i waha się pomiędzy 20 a 500zł.

Jeśli to nie przemawia do wyobraźni, to warto wziąć sobie do serca, że wraz z odchodami psy mogą roznosić jaja pasożytów. A stąd już prosta droga do zarażenia się innego psa lub człowieka. Zarażeniu  ulegają też dzieci bawiące się w piaskownicach, placach zabaw, terenach rekreacyjnych, w których  załatwia się czworonożny nosiciel pasożytów. Do najpopularniejszych chorób należą Toksopalzmoza i Toksokaroza .

Pierwsza z nich jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i ich płodów. Pasożytujący pierwotniak o nazwie Toxoplasma gondii może w efekcie doprowadzić do poronienia. Zarazić się nim można poprzez zjedzenie zarażonego mięsa, niedomytych owoców i warzyw, picie surowej wody, drogą kropelkową, czy przez kontakt z kocimi odchodami (kocie fekalia stają się groźne dopiero po kilku dniach, więc warto regularnie sprzątać kocią kuwetę). Objawów nie będziemy tu opisywać.

Druga, czyli Toksokaroza wywoływana jest przez larwy nicieni jelitowych psich ( Toxocara canis ) oraz kocich ( Toxocara cati ). Potrafią one migrować do różnych narządów wewnętrznych, w tym oka czy też mózgu. Zarazić się można m.in. przez brudne ręce, jedzenie niedomytych owoców i warzyw, a także w piaskownicy i na placach zabaw.

Obie opisane powyżej choroby mogą również przenosić owady, dlatego warto ograniczać im dostęp do spożywanego przez nas jedzenia.

Aby uporać się z poważnym problemem psich kup, wiele gmin w Polsce przygotowało specjalne automaty z foliowymi woreczkami do sprzątania po psach. Pojawiły się też oznaczone pojemniki na psie odchody. Reszta to kwestia dobrej woli właścicieli czworonogów i ich odpowiedzialności. Wasze psy same po sobie nie posprzątają. Za to mogą to zrobić inne, zjadając i ewentualnie zarażając się. No, ale o tym było już wyżej.

Zbieranie nieczystości pozostawionych przez Wasze psy nie powinno sprawiać problemu. Wystarczy zaopatrzyć się w woreczki na psie odchody, łopatki lub gotowe zestawy do kupienia w sklepach zoologicznych, gabinetach weterynaryjnych, czy też sklepach internetowych.

1 KOMENTARZE

    KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

    Zwrot przesyłki do 14 dni

    Darmowa dostawa od 250zł