Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Obroże czy szelki

Obroża czy szelki, to jedno z pytań częściej zadawanych na różnych forach. Niezależnie gdzie będziecie szukać odpowiedzi, to i tak głosy będą podzielone. Świat użytkowników obroży i szelek podzielił się bowiem na dwa obozy, a każdy z nich broni swoich racji.

Są głosy, że łatwiej nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy przy użyciu obroży, niż za pomocą szelek. Podobnie też według części trenerów łatwiej jest korygować psa i efektywniejsze są treningi posłuszeństwa. Zwolennicy obroży uważają, że używając ich łatwiej zapanować jest nad psami ras dużych oraz psami agresywnymi. Fani obroży twierdzą także, że szelki utrudniają psu chodzenie, powodują ucisk klatki piersiowej i mogą uszkodzić żebra.

Analogicznie zwolennicy szelek twierdzą, że z obroży pies może się łatwo wydostać oraz, że może ona powodować uszkodzenie tchawicy. Popularna jest opinia, że szelki przeznaczone są dla psów spokojnych i potrafiących już chodzić na smyczy.

Na rynku dostępne są szelki o różnym przeznaczeniu. Najpopularniejsze są tzw. szelki spacerowe i sportowe. Właściwie dopasowane zapewniają komfort i bezpieczeństwo psom podczas spacerów oraz w trakcie podwyższonej aktywności fizycznej. Za to psu podróżującemu samochodem warto zakupić szelki specjalnie do tego przeznaczone. Umożliwiają one przypięcie psa do mocowania pasów bezpieczeństwa i są zdecydowane lepszym rozwiązaniem zabezpieczenia psa podczas podróży. Dla psów z urazami kończyn, kręgosłupa i po skomplikowanych operacjach, dostępne są specjalne szelki ortopedyczne indywidualnie dobierane przez specjalistów.

Często psy wykorzystywane w służbach ratowniczych mają założoną uprząż tzw. guard . W tej kategorii prym wiedzie popularny Julius K-9 .

Na rynku są też szelki zaprzęgowe tzw. szelki norweskie dla psów wykorzystywanych w zaprzęgach.

Podsumowując warto zapamiętać, że im większy pies, tym szersze powinny być paski szelek, ale przy ich wyborze powinno się mieć także na uwadze temperament psa. Praktycznym rozwiązaniem są wszyte lub przyczepiane na rzep elementy odblaskowe ułatwiające lokalizację psa po zmierzchu.

Pamiętajcie, że dla małej psiny szelki nie powinny być zbyt szerokie, gdyż mogą utrudniać poruszanie się oraz być przyczyną uszkodzeń skóry, do ran włącznie. Nie ma idealnego rozwiązania, a najsensowniejszym jest stosowanie obroży i szelek wymiennie, tzn. zależnie od potrzeb. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane.

Jednak niezależnie czy zdecydujecie się na obroże czy też szelki, najważniejsze jest, aby były one właściwie dobrane i dopasowane.

2 KOMENTARZE

    KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

    Zwrot przesyłki do 14 dni

    Darmowa dostawa od 250zł