Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Co wiesz o psach? – przełamujemy stereotypy

1. Pies je trawę, znaczy będzie padać deszcz – bzdura. Pies je trawę z kilku przyczyn. Z powodu braku witamin, uzupełnia ich niedobór. A może ma problemy z trawieniem, być może zalega mu jakaś treść pokarmowa. Powodem może też być konieczność oczyszczenia przewodu pokarmowego z sierści.

2. Suchy nos u psa oznacza chorobę – czasami prawda. Suchość nosa może być spowodowana infekcją, zapchanymi kanalikami łzowymi, gorączką, a do jej stwierdzenia najlepiej posłuży termometr. Psi nos osusza się także latem podczas upałów, w nocy w trakcie snu oraz podczas większego wysiłku w słoneczny dzień. Pies przyspieszonym oddechem prowadzi szybszą wentylację, także w celu obniżenia swojej temperatury, co doprowadza do osuszania organizmu.

3. Pies nie może jeść czekolady – prawda. W czekoladzie i kakao znajduje się Teobromina . Jest to substancja trująca dla zwierząt, a w niewielkich ilościach nieszkodliwa dla ludzi. Organizm psa wchłaniana ją bardzo wolno, ta następnie jest przetwarzana przez wątrobę. Teobromina niekorzystnie wpływa na mózg, serce oraz układ pokarmowy psa. Na rynku dostępna jest specjalna czekolada dla psów, a wprowadziła ją firma Trixie .

4. Pies nie może jeść surowego mięsa, bo zawiera bakterie (robaki) i stanie się agresywny – bzdura. Mięso jest podstawą diety BARF . W zakładzie produkcyjnym, czy należącej do niego ubojni, lekarz weterynarii pobiera próbki, a następnie je bada, aby wyeliminować zarażone partie mięsa.

5. Suczka musi urodzić przynajmniej raz w życiu szczenięta – bzdura. Ovariohysterektomia potocznie zwana sterylizacją, jest odpowiedzią na obawę przed zagrożeniem zapalenia macicy lub ropomaciczem.

6. Psy wielorasowe (kundelki) są zdrowsze – i tak i nie. Chodzi o choroby praktycznie każdej rasy spowodowane tzw. chowem wsobnym czyli kryciem we własnej rasie. W większości przypadków znane są już choroby będące przypadłością danej rasy. W przypadku kundelków, chyba nikt nie prowadzi statystyk.

7. Pies mający 7 miesięcy jest za mały na psią edukację – bzdura. Jeżeli tylko właściciel odpowiednio zadba o „wykształcenie” swojego czworonoga, to 4-5 miesięczny pies właściwie reaguje na podstawowe komendy, przybiega na przywołanie i wiele, wiele więcej.

8. Kilkuletniego psa niczego się nie nauczy – bzdura. Dorosłe psy uczą się tak samo, może tylko trochę wolniej, więc trzeba mieć dla nich większą dozę cierpliwości.

9. Pies nie odczuwa bólu – wierutna bzdura. Podstawowe oznaki to szybszy oddech, dreszcze, więcej snu niż dotychczas, popiskiwanie, skomlenie, szybsza praca serca, podwyższona temperatura, powiększone źrenice. Reakcją psa na długotrwały ból, może być pojawienie się agresji w stosunku do najbliższego otoczenia.

10. Psia ślina ma właściwości dezynfekujące – i tak i nie. W jamie ustnej psa znajdująca się histatyna  działa obronnie przed patogenami, jednak występują też i różne bakterie spowalniające proces gojenia ran. Nie od parady wymyślono kołnierze dla psów.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł