Skontaktuj się z nami: 573-398-859

W kierunku Tęczowego Mostu – psia starość

Psia starość i wszelkie choroby oraz zachowania z tym związane, wcześniej czy później dopadają każdego psa. W przypadku psów dużych ras następuje szybsze starzenie, niż ma to miejsce u psów ras małych i średnich. U tych pierwszych, najczęściej starzenie rozpoczyna się w wieku około 5 lat, a u małych i średnich dwa lata później, czyli około 7 roku życia. Nie trzeba być bystrym obserwatorem, aby zauważyć u swojego pupila pojawiające się m.in. problemy z poruszaniem, szybsze niż kiedyś zmęczenie, problemy z oddawaniem moczu bądź stolca, apatia i ospałość, a także osłabienie funkcji poznawczych – znanych też jako funkcje kognitywne . Czynniki te mogą doprowadzić Waszego psa do nasilenia stanów lękowych, agresji, zmian w jego dotychczasowym zachowaniu, których wcześniej nie obserwowaliście.

Pojawiające się stany lękowe lub agresja u starszych psów mogą być również spowodowane zmianą otoczenia, które wpływa na ich dezorientację. Może warto ograniczyć psu ilość męczących, długotrwałych podróży, szczególnie w okresie wakacyjnym, gdzie niebagatelne znaczenie ma temperatura otoczenia. I co z tego, że dotychczas każdego roku jeździł z Wami na wakacje nad morze, czy też w góry. Może wolałby odpocząć w zaciszu, niż być narażony na upalne słońce lub forsowne górskie wycieczki. Pewnie kiedyś to uwielbiał, ale teraz już niekoniecznie.

Podobnie jak człowiek, także pies może zacząć cierpieć na bezsenność. Może Was także obudzić w środku nocy swoim szczekaniem, pomimo, że dookoła panuje spokój i cisza.

A gdy wrócicie do domu, to może się okazać, że w oczekiwaniu na Wasz powrót dłużej już nie wytrzymał i musiał załatwić swoją potrzebę fizjologiczną. Proszę pamiętajcie, że on nie zrobił tego specjalnie. Zwiększcie mu zatem ilość krótkich i niezbyt intensywnych spacerów.

Starzejący się pies może także zapominać. Dotychczas pierwszy czekał przy drzwiach, aby wybiec na spacer i oddać się przyjemności obsikiwania okolicznych krzaków, drzewek czy kół samochodowych. A teraz spokojnie wychodzi przez drzwi, siada i się rozgląda zapominając przy tym, po co właściwie wyszedł na dwór. Pojawia się również dezorientacja podczas spacerów, dlatego wychodząc poza swój ogrodzony ogród, warto trzymać psa na smyczy, szczególnie jeżeli spacer ma przebiegać w ruchliwym terenie. Zwiększycie tym sposobem bezpieczeństwo swojego pupila. W ramach aktywizacji zmieniajcie mu trasy spacerów. Jeżeli pies musi chodzić po schodach, ale robi to niechętnie lub nie jest w stanie, to może cierpieć na zwyrodnienia kostne powstałe na kręgosłupie określane jako Spondyloza . Jest to choroba przewlekła i nieuleczalna mogąca w skrajnych przypadkach doprowadzić do paraliżu zwierzęcia.

Zabierajcie swojego psa na regularne wizyty do Veta. Najlepiej jeżeli to będzie pełna diagnostyka łącząca badanie krwi, moczu, EKG , USG , RTG klatki piersiowej . Dzięki otrzymanym wynikom, może się okazać, że w przypadku psa niezbędna będzie np. kastracja ze względu na przerost gruczołu krokowego , a u suczki jej sterylizacja spowodowana przez nowotwory w układzie rozrodczym . Chorób wieku starczego jest wiele, a do głównych należą: choroby metaboliczne, kostno-stawowe, te związane z krążeniem, cukrzyca , choroby wątroby i nerek . Weterynarze wskazują, że te ostatnie są jednym z głównych powodów wywołujących śmierć u starych psów. Dochodzą do tego choroby oczu, czyli zaćma , jaskra lub chlamydiowe zapalenie spojówek u psa . Z wiekiem wyczuwalny będzie coraz mniej przyjemny zapach wydobywający się z pyska ukochanego staruszka. Warto badać stan jego uzębienia,  bowiem choroby zębów i dziąseł nie tylko sprawiają psu ból, ale i utrudniają jedzenie. Dlatego dobrze jest namoczyć karmę w niewielkiej ilości wody. Jak już wcześniej pisaliśmy z wiekiem spada aktywność psa. Firma Royal Canin podaje, że w związku z tym spada także psie zapotrzebowanie energetyczne o około 20% i biorą to pod uwagę przygotowując swoje karmy przeznaczone dla seniorów. Nie powinniście tego lekceważyć, gdyż możecie doprowadzić psa do otyłości. Najlepiej też w celach kontrolnych podczas każdej wizyty u Veta zważcie swojego czworonoga.

Nie zapominajcie, że z wiekiem Wasz pies traci również węch i słuch, zmysły niezwykle ważne dla każdego czworonoga. Również z powodu osłabienia bądź utraty słuchu, pies może stać się lękliwy bądź agresywny.

I tak zbliżamy się do końca artykułu, który jest tylko wierzchołkiem góry lodowej w zakresie tematu starzejącego się psa. Zachęcamy do jego zgłębiania poprzez dostępną literaturę fachową, czy też informacje znajdujące się w Internecie. Wierzymy, że powiększenie Waszej wiedzy w tym zakresie, przyczyni się do poprawy warunków starzejących się psów i większego zrozumienia ich problemów oraz ich chorób.

Żyjący w naturze, czy inaczej na wolności, stary pies odchodził najczęściej w samotności odłączając się od swojego stada, w którym żył przez całe swoje życie. Udomowienie psa sprawiło, że stał się on członkiem ludzkiego stada i to w pewnym stopniu zmieniło jego zachowanie. Obecnie sposób jego śmierci, w dużej mierze zależy od opiekuna. Profilaktyka, właściwe leczenie połączone z odpowiednim odżywianiem, może wydłużyć życie psa nawet o około 3 lata. Dlatego cieszmy się każdym dniem wspólnie spędzonym z naszym czworonogiem, tak jakby to miał być Wasz ostatni. Kochajcie Wasze psy i dawajcie przykład innym. Niech Wasze psy będą szczęśliwe od pierwszej, aż do ostatniej chwili swojego życia. Życia wspólnie spędzonego.

A jeśli konieczna okaże się eutanazja, to niech Wasz widok będzie ostatnim, jaki zobaczą na końcu swojej wędrówki w kierunku Tęczowego Mostu.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł