Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Choroby odkleszczowe – ciąg dalszy

Kontynuujemy temat z poprzedniego wpisu, dotyczący chorób odkleszczowych. Chcemy zwrócić uwagę, że na świecie sklasyfikowano około 900 gatunków kleszczy, a jak podają oficjalne źródła, 19 z nich żyje w Polsce.

Anaplazmoza – to choroba wywoływana przez patogen z rodzaju Anaplasma. U psów stwierdzane są zakażenia Anaplasma phagocytophilum, które powodują anaplazmozę granulocytarną (atak na granulocyty) oraz Anaplasma platys (uderzające w płytki krwi). Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt kleszcza ze skórą ofiary.

Najpoważniejsze objawy anaplazmozy są podobne do objawów boreliozy. Pierwsze objawy od momentu zarażenia przez kleszcza, mogą być widoczne po około 7 dniach. Obserwowana jest wtedy apatia, zanik apetytu, silna gorączka, wymioty, biegunka, problemy w poruszaniu się i pojawiająca się kulawizna, ostry ból mięśni oraz obrzęk stawów. Dodatkowo w przypadku zakażenia Anaplasma platys czasami powstają wybroczyny i krwotoki z nosa. Gdy mamy do czynienia z łagodniejszą formą choroby, to przedstawione powyżej objawy, można dosyć łatwo przeoczyć i zazwyczaj już po kilku dniach same ustępują. W takich przypadkach, gdy nie zostanie podjęte właściwe leczenie, sama choroba będzie nadal się rozwijać, ale bezobjawowo. U zainfekowanego psa nie będzie żadnych widocznych oznak choroby, a w tym czasie następują nieodwracalne zmiany w organizmie takie jak: niewydolność nerek, zniszczenie szpiku kostnego, zapalenie mięśnia sercowego, odklejenie siatkówki. Do właściwej diagnozy są używane szybkie testy diagnostyczne. Dodatkowo przy niewydolności nerek może pojawić się zmiana zabarwienia moczu na brązowy.

Pomocne w leczeniu anaplazmozy są antybiotyki. Stosowane jest też podawanie leków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. W skrajnych przypadkach konieczne jest przetaczanie krwi.

Ehrlichioza – jest chorobą przenoszoną i wywoływaną przez kilka rodzajów kleszczy. Znane są jej trzy   postacie (granulocytarna, monocytarna i trombocytarna), wywołujące zbliżone objawy. U psów mieszkających w naszym kraju zdiagnozowane dotąd były zarażenia Ehrlichia canis wywołujące ehlichiozę monocytarną. Występujące powszechnie objawy i sam przebieg tej choroby są bardzo zbliżone jak anaplazmoza , zdarzają się też krwawienia z nosa. Są one wynikiem problemów z krzepnięciem krwi.

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu – pierwsza faza choroby jest obserwowana już w ciągu 7 dni od momentu zakażenia. Do podstawowych objawów zaliczane są, gorączka, bóle głowy, dreszcze, światłowstręt, zaburzenia neurologiczne, bóle stawów, bóle mięśni, wymioty, biegunka. W tym też czasie zaatakowany organizm próbuje samodzielnie walczyć z wirusem. W przypadku, gdy robi to nieskutecznie, następują: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, zapalenie rdzenia kręgowego. W większości przypadków choroba ustępuje po okresie 2-3 tygodni.

Na początku dzisiejszego wpisu pisaliśmy, że na świecie sklasyfikowano około 900 gatunków kleszczy. A co za tym idzie, to oczywiste też jest, że występuje więcej chorób odkleszczowych, jednak większość z nich zdiagnozowana została w innych regionach świata. Poniżej wymieniamy te najpopularniejsze z chorób:

– tularemia (pierwszy raz zanotowana w Polsce w 1949 roku, obecnie notowane są to jednostkowe zdarzenia),

– kleszczowy paraliż (ok. 30% populacji kleszczy może nim zarażać),

– kleszczowa gorączka Kolorado (Ameryka Północna),

– gorączka plamista Gór Skalistych (Ameryka Północna),

– dur powrotny.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że w miejscu wkłucia się kleszcza, powstaje zapalne ognisko bakteryjne. Po usunięciu kleszcza, warto miejsce kontaktu odkazić np. wodą utlenioną.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł