Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Choroby odkleszczowe – zestawiliśmy je specjalnie dla Was

W związku z otrzymanymi pytaniami, postanowiliśmy kontynuować nasz ostatni wpis i dzisiaj chcemy przedstawić choroby przenoszone przez kleszcze oraz pojawiające się u psów ich objawy.

Babeszjoza – jest chorobą pasożytniczą, przenoszoną przez kleszcza i wraz z jego śliną, dostaje się do krwioobiegu psa. Przeniesione w ten sposób pierwotniaki, rozwijają się wewnątrz czerwonych krwinek i powodują ich rozpad. W wyniku tego, uwolnione barwniki dostają się do nerek, zatykając kanaliki nerkowe i powodując niewydolność nerek. Następują zaburzenia elektrolitowe, wzrasta  stężenie kreatyniny i mocznika we krwi. Następują wymioty, pojawia się biegunka. Mogą następować stany utraty świadomości  przez psa.

Choroba ma zazwyczaj intensywny charakter i różne objawy. Pierwsze oznaki to apatyczność, brak apetytu i ochoty do spacerów, czy też niechęć do zabaw. Zauważalna jest zmiana zabarwienia moczu oddawanego przez psa. Staje się on coraz ciemniejszy, aż po brązowy. W niedługim też czasie, pojawia się wysoka gorączka, bladość błon śluzowych, niewydolność oddechowa, żółtaczka.

Szybko też zostają uszkodzone wewnętrzne narządy, mogą również nastąpić zaburzenia układu krążenia. Ze względu na duże spektrum objawów, aby faktycznie ustalić chorobę, konieczna jest pełna diagnostyka. Opiekujący się psem lekarz, będzie mógł zapoznać się ze stanem psa wykonując badania morfologiczne i próby biochemiczne. Ważne jest zastosowanie leków pierwotniakobójczych oraz podawanie kroplówką płynów infuzyjnych oraz leków moczopędnych.

Na koniec należy zauważyć, że choroba ta powoduje niemałą śmiertelność u psów.

Borelioza – jest kolejną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Można się przed nią zabezpieczyć poprzez szczepienie ochronne. Choroba ta występuję u zwierząt, tak samo jak i u ludzi. Pierwsze jej oznaki są inne niż w przypadku babeszjozy, ponieważ na ciele w miejscu ugryzienia pojawia się rumień. Może on z czasem migrować. U psa jest on rzadki, a ze względu na sierść, czy też włos, jest też trudno zauważalny. Sam przebieg choroby jest zazwyczaj długotrwały i skutecznie atakuje stawy. Zdecydowanie rzadziej atakuje nerki, czy też serce.

Podstawowymi objawami są brak apetytu, apatia oraz gorączka. Pies może kuleć, a jego stawy będą mieć obrzęki i podwyższoną temperaturę. Po kilku dniach opisane objawy mogą zaniknąć jednak choroba w dalszym ciągu się rozwija, doprowadzając do zwyrodnienia stawów. Do zdiagnozowania choroby konieczne są testy diagnostyczne krwi pacjenta. Zarządzone leczenie, może tylko spowolnić jej dalszy rozwój, gdyż nie ma możliwości zupełnego wyleczenia. Istotne jest szybkie zdiagnozowanie choroby, ponieważ ma to znaczenie w kierunku właściwego prowadzenia terapii antybiotykowej.

Hepatozoonoza – choroba dotychczas rzadko występująca w Polsce, a jej sprawcą jest pierwotniak Hepatozoon canis. Do choroby tej dochodzi poprzez zjedzenie kleszcza przez psa, który próbuje go wydobyć ze swojego ciała. Jest ona znana tak w Europie, jak i USA. Jednak w Stanach Zjednoczonych ma poważniejszy przebieg niż w Europie. Do Polski może trafiać dzięki zagranicznym podróżom właścicieli z psami. Objawy są zauważalne i należą do nich m.in. apatia, gorączka, wymioty, biegunka, utrata wagi, problemy neurologiczne. Choroba może spowodować zapalenie płuc, zapalenie wątroby, kłębuszkowe zapalenie nerek, a także mięśnia sercowego.

Ze względu na ilość chorób, temat będziemy kontynuować w kolejnym wpisie.

KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

Zwrot przesyłki do 14 dni

Darmowa dostawa od 250zł