Skontaktuj się z nami: 573-398-859

Znalazłeś kleszcza i co dalej? Dzisiaj podpowiemy jak sobie poradzić z tym problemem

 

 

 

W najbliższym czasie jeszcze wrócimy do tematu spacerów z waszymi czworonogami. Dziś zajmiemy się niezwykle ważnym tematem, gdyż obecna pogoda i coraz cieplejsze dni sprawiają, że chętnie wychodzimy z psami, by spędzać z nimi aktywnie czas.

Spacer na świeżym powietrzu i ruch poprawiają samopoczucie nie tylko nasze, ale i naszych psów.  Jednak zdarza się, że któregoś razu nasz ukochany pupil wróci z niechcianym towarzystwem, jakim jest drobny pajęczak zwany kleszczem, przenoszący chorobotwórcze drobnoustroje. Nie jest to jeszcze koniec świata, ale najlepiej reagować jak najszybciej.

Gdzie można trafić na kleszcze? Możliwości jest kilka, ponieważ kleszcze lubią czekać na swoją ofiarę w trawie, na krzakach, a także na liściach. Jeżeli spacerujemy po swoim ogrodzie to regularne koszenie trawy zmniejsza ryzyko spotkania kleszcza. Kiedyś kleszcze atakowały wiosną i latem, ale obecnie przy umiarkowanych zimach, zdarzają się przypadki znalezienia kleszcza nawet w styczniu.

Co zatem robić, aby ustrzec przed nimi swojego psa? Na rynku dostępne są różne preparaty przeciwkleszczowe. Generalnie dzieli się je na: preparaty płynne (spot-on np. Advantix , Fypryst , Fiprex ) przeznaczone do aplikacji bezpośrednio na skórę, preparaty typu spray ( Fiprex Spray,  Frontline Spray ) do spryskiwania całej powierzchni psa, obroże ( Beaphar , Kiltix , Over Zoo ), oraz tabletki ( Bravecto , NexGard ) . Zanim podejmiesz najlepszą decyzję odnośnie skutecznego środka przeciw kleszczom, poszukaj i poczytaj w Internecie opinii osób, które dany preparat już stosowały. My ze swojej strony dodamy, że np. spray może być mało skuteczny, jako zabezpieczenie psa na dłuższy okres czasu. Na temat tabletek poczytaj i skonsultuj się z Twoim weterynarzem, aczkolwiek miej na uwadze, że część z nich bierze udział w organizowanych przez koncerny, programach finansujących aktywną promocję konkretnego produktu. Przy stosowaniu obroży zdarzają się przypadki utraty sierści w miejscach kontaktu ze skórą psa. Nie ma produktów idealnych, ale warto stosować te, o najwyższej skuteczności. Na podstawie naszych doświadczeń uważamy, że najskuteczniejsze są preparaty płynne, aplikowane bezpośrednio na skórę.

Odnośnie stosowania tabletek, w ostatnim czasie pojawiło się wiele informacji na temat ich szkodliwości. Jeśli los Twojego psa nie jest ci obcy, to zapoznaj się z ich treścią:

 

 

Ocenę pozostawiamy Tobie, jednak pamiętaj, że los i zdrowie Twojego psa, jest w Twoich rękach.

Wracając do kleszczy, to ważne jest , żeby po powrocie ze spaceru dokładnie obejrzeć psa. Kleszcze najczęściej atakują pysk, kark, szyję, uszy, okolice pachwin, jednak nie są to jedyne miejsca, dlatego warto skontrolować całe ciało psa. Pamiętaj, że kleszcz jest mały i dopiero, gdy już na dobre przyssie się do ciała psa, zaczyna rosnąć i staje się zauważalny.

A gdy już znajdziesz kleszcza, nie wpadaj w panikę. Dostępne są różne metody jego usunięcia. Z pewnością w Twoim gabinecie weterynaryjnym, możesz profilaktycznie zaopatrzyć się w jeden z dostępnych do tego celu artykułów. Są to specjalne strzykawki do usuwania kleszczy, haczyki lub kleszczyki. Jeżeli zapomniałeś kupić i nie posiadasz żadnego z tych artykułów możesz skorzystać z pensety. Jest też grupa ludzi usuwająca kleszcze palcami, jednak w tym przypadku warto zakładać gumowe rękawiczki, ponieważ istnieje ryzyko zarażenia się wirusem kleszczowego zapalenia opon mózgowych. Warto pamiętać, że rankę powstałą po usunięciu kleszcza należy odkazić.

Na koniec życzymy wielu udanych spacerów oraz znalezienia takiego produktu, który zapewni Twojemu psu komfort i uchroni przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Bądź dla niego kochającym i odpowiedzialnym opiekunem.

1 KOMENTARZE

    KAŻDA PRZESYŁKA KURIERSKA JEST UBEZPIECZONA

    Zwrot przesyłki do 14 dni

    Darmowa dostawa od 250zł